Kitap WhatsApp Destek: 0535 362 97 41 | Eğitim WhatsApp Destek: 0505 657 66 41

Bebop Nedir ve Bebop’ın Öncüleri

90,00TL
  • Eğitmen: Şenay Ocak
  • Başlangıç Tarihi: 17 Nisan 2021
  • Ders Gün ve Saatleri: Cumartesi - Saat 18.30/21.30
  • Toplam Ders Saati: 3 Saat
PAYLAŞ

EĞİTİM DETAYLARI


Klasik Müzikte Caz Esintileri, Ragtime, Blues, Swing Dönemine Kadar Kısaca Bir Bakış

Bebop’ın Öncüleri: Charlie Parker, Dizzy Gillespie lester Young, Miles Davis

Chet Baker’ın Müzikal Oluşumları ve Cool CazGENEL BİLGİ

1900’lü yılların başı ve 1940’lar boyunca cazın ticari olarak kullanılması ve bir dans müziği olarak gösterilmesi siyahi müzisyenleri oldukça rahatsız etmeye başlamıştır. 1940’lı yıllarda bazı müzisyenler bunu değiştirmek için sıradışı melodiler, hızlı, yüksek tempolu ve daha çok Blues kullanılan besteler yaparak bu müziğe yepyeni bir ses getirmiştir.

Caz, klasik müzik ile karşılaştırıldığında kısa bir tarihe sahiptir fakat değişime daima çok açık olmuştur. Ve bu değişimler Bebop Caz’da hem politik hem müzikal açıdan çok daha keskin ve devrimsel niteliktedir. Siyahilerin özgürlüklerini ilan etmelerinin zorlu yıllarından sonra caz, onların ayakta kalabilmelerinin bir simgesi olduğundan siyahi müzisyenler için yeni bir tarz yaratmak gereklilik haline gelmiştir.

Tüm bu yolculuğu siyasal gelişimler ile birlikte müzikte gözlemleyeceğimiz bu atölyede ‘’Bebop Caz’’ tarzının aslında bir duruş sergilemek ve başkaldırmak için başladığı yolculuğun müzikteki izlerini gerek albümlerle, gerek müzisyenlerin hayatı ile bu atölyemizde ayrıntılı bir şekilde ele alacağız.Konuşmacı: Şenay Ocak

Özgeçmiş

Kayseri’de doğan Ocak, müzik ve sahne sanatlarına ilgisi nedeniyle lise yıllarından itibaren müziğe yöneldi. Yabancı dil bölümünden, Anadolu lisesinden mezun oldu.Turizm Rehberlik ve Uluslararası İlişkiler alanında iki fakülteyi yaşadığı yer olan Ankara’da bitirdi. Üniversite yıllarının hemen sonrasında klasik şan eğitimini Ünlü Soprano Hülya Kazan'dan aldı ve çeşitli korolarda alto partileri seslendirdi. Dilan Öztoprak,Yard. Doç.Dr. Sevan Nart ile müzikal duyma ve işitme çalıştı.

2015 yılında Ünlü gitarist Dave Allen ve Amerikan Büyük Elçiliği'nin düzenlemiş olduğu Klasik Keyifler caz workshop'una katıldı ve beraberinde Sibel köse , Cem Aksel ve Dave Allen eşliğinde ensemble çalışması yaptı.

Bahçeşehir Üniversitesi Caz Yüksek lisans hazırlık sınıfında vokal alanında Sibel Köse, Başak Yavuz ve Uraz Kıvaner eşliğinde ensemble ve atölyelere katıldı. Ayrıca caz alanında müzik teori derslerine Şevket Akıncı ve Baki Duyarlar ile başladı.Bahçeşehir Üniversitesi Caz Akademisi’nde kendi gibi öğrenci olan müzisyenlerle On Queue Jazz Band isimli grubu kurdu ve İstanbul’da caz kulüpleri ve festivallerde sahne aldı.

Hacettepe Üniversitesi Caz Anasanat dalı Caz Vokal öğretim görevlisi Aydın Kahya ile “caz vokal teknikleri ve stili” üzerine çalıştı, aynı zamanda Aydın Kahya ve Şef piyanist, öğretim üyesi Erol Erdinç , değerli piyanist ve Odtü Caz Orkestrası Şefi ve öğretim üyesi Ümit Eroğlu ve genç yaşına rağmen dünyaca ünlü şef ve öğretim üyesi Rustam Rahmedov ile sahne projelerine devam etti. 

İtalya'da özel bir sanat festivaline uluslararası juri tarafından seçilip, onurlandırılan sanatçılar arasına solo performans için davet edildi.

Hacettepe Üniversitesi 50.yıl bahar konserinde ve Sosyal Sorumluluk projelerinde Hacettepe Üniversitesi Akademik Senfoni Orkestrası ile de solo sahne alan sanatçı, ülkemizde caz konserleri ve usta isimlerle beraber sahne performanslarının yanısıra, eğitimini yurtdışı , yurtiçi workshop'lar ve Yard.Doç. Dr. Sevan Nart ile enstrüman, müzik teorisi alanında sürdürmektedir. Ayrıca yüksek lisansını ve akademik çalışmalarını müzikoloji alanında  devam ettirmektedir. 

Çeşitli Radyo, Televizyon programlarına Türkiye’de ve dünyada müzik ve caz konusunda bilgi vermek için katılmış, Caz hakkında bir çok seminer, söyleşi ve sunum gerçekleştirmiştir. Yine çeşitli kültür sanat dergileri ve portallarında müzik üzerine yazılar yazmaktadır.


NOTLAR:

1.Eğitim, belirlenen süreler dahilinde, uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirilecektir.

2.Gizlilik ilkelerimiz ve kişisel verilerin korunması hakkındaki kanun gereği, oturumlar kayıt altına alınmayacaktır. Özel durumlarda, oturumun kayıt altına alınması gerekirse, eğitmen ya da um:ag teknik ekibinden ilgili kişi katılımcıların tek tek onayını alacaktır.


EĞİTİM BAŞVURU FORMU

Güzida Dijital Medya Ajansı