Kitap WhatsApp Destek: 0535 362 97 41 | Eğitim WhatsApp Destek: 0505 657 66 41

Edebiyat Metinlerinde Felsefe Çözümlemeleri Semineri

600,00TL
  • Eğitmen: Tuğba Çelik
  • Başlangıç Tarihi: 29 Nisan 2021
  • Ders Gün ve Saatleri: Perşembe günleri, 19.00 /21.00 saatleri arasında
  • Toplam Ders Saati: 16 Saat
PAYLAŞ

EĞİTİM DETAYLARI

Edebiyat Metinlerinde Felsefe Çözümlemeleri semineri, kurmaca metinlerindeki içeriğin felsefe kavramlarıyla çözümlenmesini amaçlıyor. Bu seminerde Kant, Marx, Sartre, Ponty ve Arendt gibi düşünürlerin görüşlerinin kurmaca metinlerin içeriğine ve biçimine yansımaları ele alınıyor. Bu doğrultuda seminer boyunca Shakespeare, Brecht, Kafka, Woolf, Proust, Faulkner ve Dostoyevski gibi yazarların metinleri, felsefenin bazı kavram ve tartışma konuları aracılığıyla çözümleniyor. İnsanın bu dünyadaki düşünsel macerası ile anlatma macerası arasındaki güçlü ilişki; yazarların zamanı, mekânı, bireyi, toplumu nasıl algıladığını ve aktardığını belirliyor. Felsefeciler düşünce yollarını değiştirdiği gibi yazarların anlatma seçeneklerini de doğrudan ya da dolaylı biçimde etkiler. Katılımcılar bu seminerde belirli felsefe kavramlarını ve tartışmalarını edebiyat metinleri üzerinden yorumlamayı deneyimleyebileceklerdir.


 Edebiyat Metinlerinde Felsefe Çözümlemeleri Semineri İnceleme Kitapları

William Shakespeare: Hamlet

 Dostoyevski: Kumarbaz

 Bertold Brecht: Kafkas Tebeşir Dairesi

 Virginia Woolf: Mrs. Dalloway

 William Faulkner: Döşeğimde Ölürken

 Marcel Proust: Albertine Kayıp

 George Perec: Uyuyan Adam

 *Başvuru Kitabı:*

Tuğba Çelik: Varoluş ve Roman


Önemli Not:  Seminerde yalnız bu kitapların incelenmeyeceğini, pek çok metni de felsefe odağında tartışacağımızı ve örnek olarak kullanacağımızı, bu nedenle bu liste bağlayıcı ve sınırlayıcı değil; bir rota olarak görülmelidir.

NOTLAR:

1.Eğitim, belirlenen süreler dahilinde, uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirilecektir.

2.Gizlilik ilkelerimiz ve kişisel verilerin korunması hakkındaki kanun gereği, oturumlar kayıt altına alınmayacaktır. Özel durumlarda, oturumun kayıt altına alınması gerekirse, eğitmen ya da um:ag teknik ekibinden ilgili kişi katılımcıların tek tek onayını alacaktır.


EĞİTİM BAŞVURU FORMU

Güzida Dijital Medya Ajansı