Kitap WhatsApp Destek: 0535 362 97 41 | Eğitim WhatsApp Destek: 0505 657 66 41

Tarih Öncesinden Geç Antik Çağ'a: Anadolu Tanrıçaları

100,00TL
  • Eğitmen: Doğa Taşlardan
  • Başlangıç Tarihi: 5 Aralık 2021
  • Ders Gün ve Saatleri: Pazar - 11.30 / 14.00 saatleri arasında
  • Toplam Ders Saati: 2,5 saat
PAYLAŞ

EĞİTİM DETAYLARI

Malum bizler, kadın enerjilerinin çok yoğun hissedildiği bir coğrafyanın çocuklarıyız. Anadolu, tarih boyunca pek çok farklı Tanrıçayı konuk etmiş; hepsinin varlığının, gücünün, enerjisinin bugün bile hâlâ hissedildiği benzersiz bir toprak parçası. Her karışına “kadın kimliği” sinmiş bu toprakların kıymetini bilmek ve ondan beslenebilmek gerekir diye düşünüyoruz. Çünkü bu topraklarda kadının tarihini, kadının neler başardığını ve aslında köklerimizin ne kadar sağlam olduğunu bilirsek, geleceğe çok daha özgüvenli uzanabiliriz. 


Bu bağlamda, Göbeklitepe’deki ilk ve tek kadın figüründen, Çatalhöyük’te iki leoparın desteklediği tahtında 8.000 yıldır gururla oturan ikonik kadın heykelciğine… Anadolu’nun ilk imparatorluğunu kurarak Yakın Doğu’yu dize getiren Hititlerin önünde diz çöktükleri “Güneş Tanrıçası”ndan, onuruna inşa edilen tapınağı ‘Antik Dünyanın 7 Harikası’ndan biri sayılan “Efes Artemisi”ne… Eskişehir-Afyon-Kütahya üçgenindeki “Dağlık Frigya” bölgesinde doğan kültü, Antik Yunan ve Roma dünyasına taşınan “Matar Kubileya”dan, Ordu'nun Kurul Kalesi'nde bulunan “Karadeniz’in ilk Kibelesi”ne kadar, Anadolu’nun mayasını yoğurmuş olan kutsal dişi figürleri kronolojik olarak hatırlayıp ilham alacağımız, mit, mitoloji, arkeoloji ve dinler tarihi gibi heyecan verici alanların izinden disiplinlerarası bir “arkeo-mitoloji” yolculuğuna davetlisiniz.Doğa Taşlardan (I- MBA, M.A.) kimdir? 


Maceracı ve meraklı bir ruh olarak, 44 yaşına kadar, 4 kıta ve 44 ülkede deveran eylemiş… 

İlm ü irfâna meftun olup; Türkiye ve Amerika'dan iki lisans, iki de yüksek lisans diploması edinmiş... 

Finansbank’ta başlayan finans kariyierini, Yapı Kredi Bankası’nın Azerbaycan’daki Bireysel Bankacılık operasyonunu kurmak üzere yerleştiği Bakü’de devam ettirmiş… En son, Yapı Kredi Bankası'nın tüm mevduatlarını, eurolarını, dolarlarını, tahvillerini, bonolarını yönetmiş...

Amma velâkin, dermansız bir sıhhat derdine düşünce; çantasını kapıp, topuklu ayakkabılarını fırlattığı gibi bankadan koşarak uzaklaşmayı seçmiştir. 

Kurumsal ve sosyal hayatta kadının dezavantajlı konumuna şahitlik etmekten yorulduğu için, şifalanma süreci boyunca okumalarını özellikle de "Kutsal Dişilik" üzerine yoğunlaştırır. Artık her girdiği ortamda, bu topraklarda kadının tarihini, kadının neler başardığını ve aslında köklerimizin ne kadar sağlam olduğunu anlatmaya koyulmuştur. İçinden geçmekte olduğumuz şu karanlık dönemde, bu coğrafyada kadının kaybettiği önemi hatırlatmayı ve onu tekrar onurlandırmayı önemsemekte, bu bağlamda “Anadolu Tanrıçaları” üzerinden bireyin duruşunu güçlendirdiği arkeomitoloji sohbetleri; “Yunan Tanrıçaları” üzerinden kör noktalarımızı, erdem ve kusurlarımızı, güçlü ve zayıf yanlarımızı seyrettiğimiz psikomitoloji seminerleri; Türkiye’de ilk kez, İstanbul’un yaklaşık 10.000 yıllık kesintisiz tarihini (Neolitik, Antik, Helenistik, Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet) sadece kadın hikayeleri üzerinden aktaran alternatif tarih anlatıları ve kadın eli değmiş kültürel mirası adım adım keşfe çıkartan özgün bellek-tazeleme rotaları tasarlayarak; ülke çapında vakıf, dernek, belediye, kütüphane, yayınevi ve kurumsal firmalarda duymak isteyen kulaklarla paylaşmaktadır. En azından bu kadarını bir kadın olarak bu topraklara borçlu hissetmekte ve yüreğinde nihayetsiz ateşle, tutkusundan kariyer inşa ettiği Yol’da devam etmektedir…

NOTLAR:

1.Eğitim, belirlenen süreler dahilinde, uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirilecektir.

2.Gizlilik ilkelerimiz ve kişisel verilerin korunması hakkındaki kanun gereği, oturumlar kayıt altına alınmayacaktır. Özel durumlarda, oturumun kayıt altına alınması gerekirse, eğitmen ya da um:ag teknik ekibinden ilgili kişi katılımcıların tek tek onayını alacaktır.


EĞİTİM BAŞVURU FORMU

Güzida Dijital Medya Ajansı