Kitap WhatsApp Destek: 0535 362 97 41 | Eğitim WhatsApp Destek: 0505 657 66 41

Kahramanmaraş Katliamı

15

136,00TL

160,00TL

  • ISBN: 978-605-4274-01-7
  • Yazar: Orhan Tüleylioğlu
  • Yayınevi: um:ag Yayınları
  • Basım Yılı: 2013
  • Baskı Sayısı: 4
  • Cilt Tipi: Karton Kapak
  • Sayfa Sayısı: 219
  • Ebat: 15 x 23
  • Stok Durumu: Stokta Yok
Kahramanmaraş KatliamıDerleyen: Orhan Tüleylioğlu "23 Aralık günü, Menemen de kanlı gericiler tarafından boğazlanarak şehit edilen Teğmen Kubilay ın kırk sekizinci ölüm yıldönümünü yaşıyorduk. Kubilay ın başını kesen Derviş Mehmet, inanın Kahramanmaraş katillerinin yanında zemzemle yıkanmış kad..
PAYLAŞ
Kahramanmaraş Katliamı

Derleyen: Orhan Tüleylioğlu

 

"23 Aralık günü, Menemen de kanlı gericiler tarafından boğazlanarak şehit edilen Teğmen Kubilay ın kırk sekizinci ölüm yıldönümünü yaşıyorduk. Kubilay ın başını kesen Derviş Mehmet, inanın Kahramanmaraş katillerinin yanında zemzemle yıkanmış kadar temiz kalır. Olay öylesine korkunç, öylesine alçakça ve öylesine namussuzca planlanmış ve sahneye konmuştur...

 

Bunun adına "narşi" de denmez, "sağ sol çatışması" da... Bu "Alevi-Sünni" düşmanlığı ile de açıklanmaz. Bu planlı ve örgütlü bir saldırıdır. Çevre illerden Kahramanmaraş a getirilen katil çetelerine belli adresler gösterilmiş, noktası ve virgülüne kadar hesaplanan bir plan yürülüğe konmuştur."

 

Cumhuriyet,25 Aralık 1978

Uğur Mumcu

 

Kahramanmaraş katliamı 12 Eylül darbesine giden kilometre taşlarının sonuncusuydu. Gerici ve faşitlerin işbirliğiyle sahneye konan katliamda hedef, aleviler ve solculardı. Resmi rakamlara göre 111, araştırmacılara göre çok daha fazla insan, neden hedef seçildiğini bile anlamadan, işkenceyle öldürüldü. Öldürülenlerin arasında, çocuklar, yaşlılar, özürlüler, hamileler ve bebekler de vardı...

 

Katliam ne zaman gündeme gelse olaydan "mezhep çatışması" olarak söz edildi. Oysa Maraş ta tek taraflı bir katliam söz konusuydu. Maraş katliamı davasının görüşüldüğü Sıkıyönetim Mahkemesi nin gerekçeli kararı da bunu doğruluyordu. Kahramanmaraş katliamının gerçek suçluları, ne yargılanan ne de hüküm giyen kişilerin arasındaydı. Gerçek sorumlular hiçbir zaman ortaya çıkmadı. Mahkeme tutanaklarında sayısı kanıt bulunuyordu. Ancak 12 Eylül den sonra yaşanan tüm gerçekler tersine çevrildi. Herkesin gözü önünde yaşanan bu gerçeklerin üstü örtülmeye ve unutturulmaya çalışıldı.

Künye
Basım Yılı 2013
Baskı Sayısı 4
Cilt Tipi Karton Kapak
Sayfa Sayısı 219
Ebat 15 x 23

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Güzida Dijital Medya Ajansı