Kitap WhatsApp Destek: 0535 362 97 41 | Eğitim WhatsApp Destek: 0505 657 66 41

Ortadoğu'da Amerikan Bilardosu

15

143,65TL

169,00TL

  • ISBN: 978-605-7882-24-0
  • Yazar: Uğur Mumcu
  • Yayınevi: um:ag Yayınları
  • Basım Yılı: 2020
  • Baskı Sayısı: 5
  • Cilt Tipi: Karton Kapak
  • Sayfa Sayısı: 320
  • Ebat: 12 x 19,50
  • Stok Durumu: Stokta Yok
Ortadoğu'da Amerikan BilardosuKörfez savaşı sonrasının diplomasisi bir "bilardo oyunu" gibi oynanıyor. ABD. bilardo sopası ile Irak'ı vuruyor; Irak topu Kürt topuna vuruyor, Kürt topu da Kıbrıs topuna... ...Türkiye, Kürt-Ermeni-Rum-Avrupa-Amerika kıskacında büyük bir yalnızlığa itiliyor. (Cumhu..
PAYLAŞ
Ortadoğu'da Amerikan Bilardosu

Körfez savaşı sonrasının diplomasisi bir "bilardo oyunu" gibi oynanıyor. ABD. bilardo sopası ile Irak'ı vuruyor; Irak topu Kürt topuna vuruyor, Kürt topu da Kıbrıs topuna... ...Türkiye, Kürt-Ermeni-Rum-Avrupa-Amerika kıskacında büyük bir yalnızlığa itiliyor.

 

(Cumhuriyet, 16 Mart 1991, Bilardo...)

 

Bir yanda Türk-İslam sentezi, öte yanda Kürt-İslam sentezi... Günümüzün modası budur. ... 1925 yılında Şeyh Sait liderliğindeki ayaklanma, ... dinsel görünümlü siyasal amaçlarla sahnelenmemiş miydi? ... Kürtçüler İslamcılara, İslamcılar Kürtçülere yeniden yaklaşıyorlar.

 

(Cumhuriyet, 15 Mart 1991, Kürt-İslam Sentezi...)

 

"Din de antiemperyalist amaçlar uğruna kullanılmalıdır..."

 

Peki de, ya emperyalizm?.. Amerikan emperyalizmi yok mu?.. Hani, Amerikan emperyalizmi Ortadoğu'da halkları birbirine düşman ediyordu? ABD, Kürtleri bu çatışmanın dışında mı tutmaya karar verdi? ... Kürt sorunu, ülke topraklarından parçalar kopararak değil, din ve mezhep ayrımlarını silahlı çatışmalarla kö-rükleyerek değil, ABD ve CIA destekli Kürtçülük'le değil, Edirne'den Ardahan'a, Ağrı'dan İzmir'e, Diyarbakır'dan Antalya'ya kadar her yerde "insan haklarına saygıyla" çözümlenir.

 

(Cumhuriyet, 1 Nisan 1991, Şovenizm ve Militarizm...)

 

Kürtleri yok saymakla, bu konuda yasak üstüne yasak koymakla sorunların çözülmediği ve çözülmeyeceği anlaşıldı. Kürt sorununun ABD desteği ile çözülmeyeceği, ABD destekli Kürt şovenizminin bölgede yeni yeni sorunlar doğuracağı da anlaşılacaktır.

 

(Cumhuriyet, 10 Mart 1991, Kürt Şovenizmi...)

 

ABD, ayaklanmaları için Kürtlere yeşil ışık yaktı.. ... Saddam, Kürtlere karşı askeri harekata girişince de, Kürt ayaklanmacılar yalnız bırakıldı. ... Ulusal kurtuluş savaşları, emperyalist devletlere, bu devletlerin istihbarat örgütlerine ve bu devletlerin siyasetlerine güvenilerek yürümez.

 

(Cumhuriyet, 5 Nisan 1991, Bush Oyunu...)

Uğur Mumcu

Künye
Basım Yılı 2020
Baskı Sayısı 5
Cilt Tipi Karton Kapak
Sayfa Sayısı 320
Ebat 12 x 19,50

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Güzida Dijital Medya Ajansı