Kitap WhatsApp Destek: 0535 362 97 41 | Eğitim WhatsApp Destek: 0505 657 66 41

Asya'da Popüler Kültür ve Medya

15

232,00TL

273,00TL

  • Markalar Apple
  • ISBN:
  • Yazar: Mutlu Binark
  • Yayınevi: um:ag Yayınları
  • Basım Yılı: 2020
  • Baskı Sayısı: 1
  • Cilt Tipi: Karton Kapak
  • Sayfa Sayısı: 536
  • Ebat: 13 x 21.50
  • Stok Durumu: Stokta var
Asya'da Popüler Kültür ve Medya Derleyen: Mutlu Binark Bu kapsamlı, kapsamlı olduğu kadar derinlikli tartışmaların da yer aldığı kitap Türkiye’de genellikle Japon mucizesi, Asya kaplanları ve Çin’in son yıllardaki ticari başarıları ile tanınan Uzak Asya’nın farklı veçheleriyle popüler k..
PAYLAŞ

Asya'da Popüler Kültür ve Medya 
Derleyen: Mutlu Binark 

Bu kapsamlı, kapsamlı olduğu kadar derinlikli tartışmaların da yer aldığı kitap Türkiye’de genellikle Japon mucizesi, Asya kaplanları ve Çin’in son yıllardaki ticari başarıları ile tanınan Uzak Asya’nın farklı veçheleriyle popüler kültür içeriklerine odaklanıyor. Çin, Japonya ve Güney Kore ağırlıklı olmak üzere Hindistan, Vietnam, Pakistan, Filipinler ve Tayland gibi Türkiye’de çok fazla bilinmeyen ülkelerin popüler kültür ürünlerinin farklı temalar çerçevesinde incelendiği kitap, belki de Türkiye akademisinde bir ilki gerçekleştiriyor. Hala gözetim, otoriterlik, sansür ve dijital teknolojileri distopik uygulamalarla topluma yaygınlaştırmalarıyla anılan Çin’in uluslararası ticaret savaşlarındaki yerini ve popüler kültür unsurlarını hem küresel diplomasi alanında hem de toplumun denetiminde nasıl araçsallaştırdığına dair panaromik ve derinlikli çalışmalarla başlıyor kitap. Key-Pop ve BTS kültüründen Hallyu Yıldızlarına, Mukbank Yayınlarından Film Endüstrisine Güney Kore’nin Kültür Endüstrisini nasıl kültürel diplomasi unsuru olarak kullandığına dair derinlikli analizler kitabın ağırlık noktasını oluşturuyor. Elbette kitapta içe kapalı Kuzey Kore’nin medya kültürleri içinde baskın bir unsur olarak görünen “Juche” ideolojisinin yeri ve tarihsel geçmişi de unutulmamış. Japon Mangaları, Japon Sineması ve bir zamanların “Anka kuşu” Japonya’nın kültürel diplomasideki iddiasına dair analizlerle kitapta Japonya’ya ayrıca yer veriliyor. Güney Doğu Asya’dan ise dört farklı ülke,  birbirinden farklı örneklerle ele alınıyor. Bunların arasında Filipinler’den özgün bir örnek olarak Brocka’nın erotik filmlerinde düzen eleştirisi ile ilgili yazı öne çıkıyor. Yazıda yer alan Yeşilçam Erotik film dönemi ile Filipinler’deki cinsel içerikli filmler karşılaştırması çarpıcı bir ufuk sunuyor.

Asya’da Popüler Kültür ve Medya, Türkiye’deki iletişim çalışmaları arasında bir ilk sayılabilir. Elinizdeki bu kitap giderek dünya siyasetini ve dünya kültür endüstrisini etkileme ve şekillendirme konusunda iddiası artan Asya ülkeleri ve kültürleri üzerine yapılacak başka çalışmalara umarız ilham kaynağı olur. 

Künye
Basım Yılı 2020
Baskı Sayısı 1
Cilt Tipi Karton Kapak
Sayfa Sayısı 536
Ebat 13 x 21.50

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Güzida Dijital Medya Ajansı