Kitap WhatsApp Destek: 0535 362 97 41 | Eğitim WhatsApp Destek: 0505 657 66 41

Dijital Çağda Gazeteciliğin Krizi ve Finansmanı

15

121,55TL

143,00TL

  • ISBN: 978-605-7882-45-5
  • Yazar: Tolga Çevikel
  • Yayınevi: um:ag Yayınları
  • Basım Yılı: 2020
  • Baskı Sayısı: 1
  • Cilt Tipi: Karton Kapak
  • Sayfa Sayısı: 111
  • Ebat: 13 x 21.50
  • Stok Durumu: Stokta var
DİJİTAL ÇAĞDAGAZETECİLİĞİN KRİZİ VE FİNANSMANIYazar: Tolga Çevikel İyi ve kaliteli gazetecilik; doğru, hızlı, çok yönlü, derinlikli ve bol haber, vazgeçilmez bir kamusal ihtiyaç. Bu ihtiyacın karşılanması için ise bağımsız ve ekonomik olarak güçlü olan, yani yeterince ve sürdürülebilir bir ş..
PAYLAŞ


DİJİTAL ÇAĞDA
GAZETECİLİĞİN KRİZİ VE FİNANSMANI
Yazar: Tolga Çevikel


İyi ve kaliteli gazetecilik; doğru, hızlı, çok yönlü, derinlikli ve bol haber, vazgeçilmez bir kamusal ihtiyaç. Bu ihtiyacın karşılanması için ise bağımsız ve ekonomik olarak güçlü olan, yani yeterince ve sürdürülebilir bir şekilde para kazanan gazetelerin varlığı olmazsa olmaz bir önem taşıyor. Ancak gazetecilik sektöründe, sadece Türkiye’de değil dünyanın hemen her yerinde, işler bir süredir hiç de iyi gitmiyor. Sektör 2008 yılından bu yana her yıl küçülüyor, gazeteler düzenli olarak gelir kaybediyor ve görünen o ki, bir süre daha kaybetmeye devam edecek.

Bu kitap çalışması, gazetecilik sektöründeki söz konusu gelir kaybının sırasıyla nedenlerini, sonuçlarını ve bu durumdan çıkışın koşullarını ele alıp tartışıyor.

Demokrasinin en temel araçlarından birisi olan gazetecilerin içinde bulunduğu derin kurumsal krizi aşmak her zaman olduğundan daha önemli. Bu krizin ne olduğunu anlayıp onunla yüzleşmeden çözüm yolları da bulunamıyor. Bu kitap okuru hem bu krizle yüzleşmeye hem de bu krizi aşmak için yolların var olduğuna inanmaya davet ediyor. Çünkü gazetecilik, sadece gazetecileri değil, bütün toplumu ilgilendiren bir meslek ve gazeteciliğin içinde bulunduğu kriz ancak toplumsal işbirliği ile aşılabilir. Bunun için ise gazetelerin yıllardır gelir elde etmek için dayandığı reklamlardan artık umudunu kesmesi gerekiyor. Zira Google, Facebook ve bunlara benzer dijital platformlar gazetelerin eskiden elde ettikleri kadar büyük reklam geliri elde etmesini önemli ölçüde sınırlamaya başladı. Yazar kitapta bunun nedenlerini uzun uzun tartışıyor ve okuru ikna ediyor. Burada toplumsal işbirliğinin önemi devreye giriyor. Yazar kitabın sonunda dünyadaki başarılı ve ilham verici deneyimlerden örnekler vererek, gazetelerin okurlarından gelir elde etmesinin, ödeme duvarı ve gönüllü okur desteği gibi yollarını ve başarılı olmasının koşullarını tartışıyor.

Gazeteciliğin içinde bulunduğu kriz, aynı zamanda özgün, düzgün ve kamu yararını gözeten bir gazeteciliğin imkânlarının yaratılması için bir fırsata çevrilebilir. Kitabı okuyunca bunun ne kadar mümkün olduğuna bir kez daha ikna olacaksınız.

Künye
Basım Yılı 2020
Baskı Sayısı 1
Cilt Tipi Karton Kapak
Sayfa Sayısı 111
Ebat 13 x 21.50

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Güzida Dijital Medya Ajansı