Kitap WhatsApp Destek: 0535 362 97 41 | Eğitim WhatsApp Destek: 0505 657 66 41

Gazetecilik Neden Önemli?

15

143,65TL

169,00TL

  • ISBN: 978-605-7882-70-7
  • Yazar: Michael Schudson
  • Yayınevi: um:ag Yayınları
  • Basım Yılı: 2022
  • Baskı Sayısı: 1
  • Cilt Tipi: Karton kapak
  • Sayfa Sayısı: 114
  • Ebat: 13 x 21.50
  • Stok Durumu: Stokta var
GAZETECİLİK Neden Önemli?Yazar: Michael SchudsonÇeviri: Gülseren Adaklı                                      &..
PAYLAŞ


GAZETECİLİK Neden Önemli?Yazar: Michael Schudson

Çeviri: Gülseren Adaklı

                                                                                                                                                      

“Michael Schudson, günümüzde gazeteciliğin değerine dair titiz, kapsamlı, dengeli, anlam yüklü ve tutkulu bir kitap yazdı. Mutlaka okunmalı."

Pablo Boczkowski, Northwestern Üniversitesi

Bu kitap Schudson’un yıllanmış birikimin bir ürünüdür. Gazeteciliği neden önemsememiz gerektiğine dair özlü, gerçekçi bir metin. Gazeteciliğin önemini açıklamayı ve gelecekte de varlığını sürdürmesini hedefleyen her okulun müfredatında ilk sıraya yerleşecek bir kitap.”

Barbie Zelizer, Pensilvanya Üniversitesi

Son yıllarda haber kuruluşlarına yöneltilen eleştirilere ve bu kuruluşların karşılaştıkları birçok zorluğa rağmen gazetecilik önemlidir. Schudson; gazetecilik önemlidir, çünkü her gün içinde yaşadıkları karmaşık ve değişen dünyada insanların yönlerini bulmalarını sağlar, diyor. Gazetecilik önemlidir, çünkü mevcut kamusal sorunlara olgu-merkezli, kanıtlara dayanan bir yaklaşım tarzı önerir. Önemlidir; çünkü güç sahiplerini, özellikle de hükümettekileri düzenli olarak takip eder ve bu kişileri, sorumlusu oldukları tatsız gerçeklerle ilgili yanıt vermeye zorlayabilir. Gazetecilerin yaptığı iş sayesinde yolsuzluk önlenir, akılcı olmayan girişimler durdurulur, kamusal tehlikelerin önüne geçilir.

Bu kitap; gazetecileri, aslında tam olarak ne yaptıkları konusunda derin şekilde düşünmeye davet ediyor. Şüpheci haber izleyicilerini yalnızca medyanın tarafgirliğine değil, aynı zamanda kendi önyargılarına ve bu önyargıların bakış açılarını nasıl çarpıtabileceğine dikkat etmeye de zorluyor. Bu kitap aynı zamanda gazeteciliğin; kelimeleri, resimleri veya sayıları seven hırslı, meraklı genç insanlar için mesleki bir seçenek olması umudunu taşıyor. Kelimeleri, resimleri ve sayıları; kamusal tartışmayı bildik yöntemlerle veya henüz hayal edilemeyen yollarla geliştirmek için kullanmak istiyor.

Künye
Basım Yılı 2022
Baskı Sayısı 1
Cilt Tipi Karton kapak
Sayfa Sayısı 114
Ebat 13 x 21.50

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Güzida Dijital Medya Ajansı